Jak już wiesz, można wypłacić nauczycielom wynagrodzenie za czas strajku, mimo że MEN i RIO twierdzą inaczej. Pisałam o tym wczoraj i przedwczoraj.
Na podstawie czego tak można zrobić?
Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24.09.2013 roku (III PK 88/12), porozumienie zbiorowe z pracownikami jest ważne tak samo, jak ustawa.
Według art. 9 § 1 k.p przez prawo pracy rozumie się zarówno przepisy kodeku pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy, jak i postanowienia układów zbiorowych pracy i innych porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy opartych na ustawie. Ponieważ ustawa przewiduje możliwość zawarcia takiego paktu, to istnieje możliwość zaliczenia porozumienia zbiorowego do źródeł prawa pracy. Tak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 7 września 1999 r. (I PKN 243/99). Przy czym nie wystarczy tu oparcie się tylko na ogólnym przepisie konstytucji. Jak wyjaśniał SN w wyroku z 7 grudnia 2012 r. (II PK 128/12), art. 59 ust. 2 konstytucji nie może stanowić ustawowego oparcia dla porozumień zbiorowych zawierających przepisy prawa pracy, gdyż intencją ustawodawcy było stworzenie zamkniętego systemu źródeł prawa i ograniczenie ich katalogu do aktów wymienionych w art. 87 ustawy zasadniczej.
Postanowienia porozumień zbiorowych będą miały pierwszeństwo zastosowania przed normami kodeksu pracy lub innych ustaw, jeśli są korzystniejsze dla pracowników. Wynika to a contrario z art. 9 § 2 k.p. Zabrania on jedynie, aby postanowienia takich paktów były mniej korzystne dla załogi niż przepisy kodeksu pracy i innych ustaw z zakresu prawa pracy oraz aktów wykonawczych do nich. Sąd w postępowaniu sądowym, rozpatrując sprawę o roszczenie pracownika oparte na porozumieniu zbiorowym, kontroluje zgodność postanowień tego porozumienia z przepisami prawa powszechnie obowiązującego. Zastosuje więc porozumienie zbiorowe, jeśli jego postanowienia nie będą naruszać zasady równego traktowania w zatrudnieniu, nie będą mniej korzystne niż przepisy prawa, nie będą z nimi sprzeczne oraz nie będą mniej korzystne niż prawo pracy. Dokładnie to wyjaśnił w uzasadnieniu uchwały siedmiu sędziów, Sąd Najwyższy z dnia 11 lutego 2004 r. – (III PZP 12/03).
Warunek : legalny strajk
W trakcie sporów zbiorowych prowadzonych na podstawie ustawy z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (DzU nr 55, poz. 236 ze zm.) wyraźne ustawowe oparcie mają porozumienia zawarte w bezpośrednich rokowaniach (tzw. porozumienia koncyliacyjne – art. 9 ustawy) oraz w czasie mediacji prowadzonej przez mediatora (porozumienia mediacyjne – art. 14 ustawy). Ponadto orzecznictwo sądowe wskazuje, że porozumienia strajkowe i postrajkowe (przyjęte w czasie strajku albo kończące go lub akcję protestacyjną) są źródłem prawa pracy (art. 9 § 1 k.p.). Zawarto je bowiem w zakresie ustawowych procedur polubownych, w bezpośrednich rokowaniach stron sporu albo przed mediatorem. Tak wynika z wyroku SN z 24 września 2013 r. (III PK 88/12). W praktyce oznacza to, że porozumienia zbiorowe można zawrzeć na każdym etapie trwania sporu, również w czasie lub na zakończenie strajku bądź akcji protestacyjnej, i stosownie do okoliczności zaistniałych w konkretnym sporze będą one miały przymiot porozumienia określonego w art. 9 ustawy, jeśli do ich zawarcia doszło w toku bezpośrednich rokowań stron, albo porozumienia mediacyjnego z art. 14 ustawy, gdy przyjęto je z udziałem mediatora. W obu przypadkach porozumienia te opierają się na ustawie w rozumieniu art. 9 § 1 k.p. i są źródłem prawa pracy oraz mogą być podstawą roszczeń zatrudnionych. (źródło: https://www.rp.pl/artykul/1158521-Porozumienie-zbiorowe-z-zaloga-wazniejszy-niz-ustawa.html).
Jak to zrobić?
Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nie precyzuje, w jaki sposób zawrzeć porozumienie z pracodawcą w przedmiocie wypłaty pracownikom wynagrodzenia za pracę, mimo nie świadczenia pracy.
Z pomocą przyjść może tutaj ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W art. 3 ustawy, stanowi ona, iż przy zwolnieniach grupowych pracodawca zawiera porozumienie z zakładowymi organizacjami związkowymi. Ustawa nie określa szczegółowo jego treści, pozwalając stronom dowolnie ukształtować sytuację stron stosunku pracy. Powinny jednak zostać określone w nim zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników, a także obowiązki pracodawcy niezbędne do rozstrzygnięcia innych spraw pracowniczych (…). Takie porozumienie jest źródełem prawa i wiąże pracodawcę. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyrokach z 20 czerwca 2006 r. (II PK 323/05) i 24 listopada 2011 r. (I PK 60/11). Zgodnie z nimi porozumienie zawarte przez pracodawcę ze związkami zawodowymi na podstawie art. 3 ustawy wiąże go i nie może on odstępować od jego treści przy doborze pracowników do zwolnienia lub kolejności i terminach dokonywania redukcji.
Uwaga!
Porozumienie to musi zostać zawarte pomiędzy danym pracodawcą (daną jednostką organizacyjną zatrudniającą pracowników), a zakładową organizacją związkową (działającą na terenie danego pracodawcy). Nie może ono zostać zawarte pomiędzy organem prowadzącym a związkami zawodowymi, bowiem tutaj mogłoby dojść do naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Z kolei pracodawca, w ramach kształtowania stosunku pracy, może uznać, że postanowienia porozumienia są bardziej korzystne dla pracowników niż przepisy prawa, i może je zastosować a nie potrącić w kolejnym miesiącu wynagrodzenia pracownikom.
Ważność potrącenia?!
No właśnie, potrącić ? Co do zasady bowiem nauczyciele otrzymując wynagrodzenie z góry, już je więc otrzymali. Wynagrodzenie za powstrzymanie się od pracy w czasie strajku należałoby więc im je potrącić w kolejnym miesiącu.
Tymczasem, zgodnie z art. 87 K.p. w zw. z art. 91 c KN, potrącenia (rozliczenia pomiędzy dwoma podmiotami) można dokonać jedynie w ściśle określonych przypadkach. Wśród nich, Kodeks pracy wymienia roszczenia alimentacyjne, sumy egzekwowane na mocy tytułów egzekucyjnych, zaliczki pieniężne i kary finansowe. Zwróć uwagę, że nie ma tutaj wynagrodzenia zwracanego w związku ze strajkiem 🙂
Czyżby konieczna była w tej sprawie ingerencja Sądu?
Z przyjemnością takie postępowanie poprowadzimy 🙂
A tutaj oficjalne stanowisko ZNP w sprawie wynagrodzenia za okres strajku:
{ 47 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam Pani Karolino.
Czy Pani artykuł może być umieszczony na tablicach we Wrocławskich szkołach. Pozdrawiam.
Witam Panie Mariuszu,
jeśli ma Komuś pomóc to proszę bardzo 🙂 jeszcze napiszę zaraz o SIO, aby nie wpisywać danych nauczycieli, którzy podjęli strajk, do systemu. To też mega mega ważne!
Dziękuję, w poniedziałek pani artykuł wraz z podanym źródłem będzie wieszany we Wrocławskich szkołach.
Pozdrawiam
A co z paragrafem 7 art. 87 KP?
§ 7.
Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
Będę ten temat rozwijać, jednak przepis ten mówi o okresie nieobecności w pracy a nie o obecności w pracy, a jej nie świadczeniu 🙂 Jutro ciąg dalszy informacji na ten temat 🙂
U nas w szkole nie ma związku przyzakładowego. W związku z tym, czy my możemy też ubiegać o podpisanie porozumienia?
Możecie się Państwo zgłosić do Międzyzakładowej Organizacji Związkowej, działającej na Państwa terenie. I ona powinna wystąpić w Państwa imieniu. Jutro ciąg dalszy informacji dla Państwa 🙂
Witam, mam pytanie dotyczące potrąceń za strajk u pracowników obsługi i administracji w przedszkolu. Czy mogą wystąpić do dyrektora o niepotrącanie części wynagrodzenia w kwietniu (wypłaty 26.04)? Jak zrozumiałam z artykułu, gdy już im dokonają potrąceń to nawet gdyby doszło do porozumienia zwrot już nie będzie możliwy? To ważne. Panie z obsługi zarabiają „na rękę” po 1700- 1800zl.
Witam, tak można. Samorządy deklarują, że nawet tam, gdzie będą musieli potrącić wynagrodzenie – właśnie u pracowników obsługi i administracji to będą zwracać w innej formie, jak np. premii czy nagrody. Proszę pamiętać, że nie można im potrącić więcej niż minimum socjalne. Pozdrawiam.
Witam Pani Karolino. RIO znając tę podstawę prawną twierdzi, że wypłata wynagrodzenia strajkującym nauczycielom, będzie naruszeniem dyscypliny budżetowej. Proszę o poradę w jaki sposób można odpowiedzieć na ten argument . Pozdrawiam
I jeszcze jedno. Powołuje się Pani na art. 87 K.p. Jak należy interpretować &7 tego art.
Szanowna Pani, przywołany przepis mówi o sytuacji nieobecności w pracy i sytuacji w której wówczas pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Strajk jest sytuacją, w której pracownik jest obecny w pracy, jednak nie świadczy swoich obowiązków zawodowych. „Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia”. Mowa tutaj jest o nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika w zakładzie pracy.
Witam, odpowiedziałam na ten argument w artykule z bloga. Zachęcam do zapoznania się z nim. Pozdrawiam.
Bardzo ciekawa publikacja! Chciałabym jednak zasięgnąć porady w sprawie moich koleżanek, które strajkują z nami, a są pracownikami obsługi. Zbliża się czas wypłaty, a one nie dostają pensji z góry. Jak to jest w ich przypadku?
Dzień dobry, zapraszam do skorzystania z formularza lub adresu e-mail. Pozdrawiam.
Bardzo dziekuje
Szanowna Pani, dziękuję bardzo 🙂 jestem zaszczycona! Jutro ciąg dalszy informacji dla Państwa i mam nadzieję pomyślnych 🙂
Przygotowałam się na strajk z jego finansowymi konsekwencjami, jednak z radością czytam powyższy wpis. Jestem za to niezwykle wdzięczna (a podejrzewam będzie nas znacznie więcej). Dziękuję bardzo!
Szanowna Pani, dziękuję bardzo 🙂 jestem zaszczycona! Jutro ciąg dalszy informacji dla Państwa i mam nadzieję pomyślnych 🙂
Czyli jak dobrze rozumiem takie porozumienie podpisuje dyrektor placówki z zakładową organizacją związkową? Wiem, że placówki występują z pismem o zawarcie porozumienia do wójta/burmistrza ale nie rozumiem po co?
Witam, tak, porozumienie winno być zawarte pomiędzy PRACODAWCĄ (daną szkołą, placówką oświatową), a organizacją związkową. Występują po to, aby się zabezpieczyć przed RIO (choć niesłusznie 🙂 ). Jutro aktualizacja i cd rozwiązania owego problemu.
Witam! Jestem prezesem ZNP. Jak sformułować wniosek do pracodawców w sprawie wypłacenia wynagrodzenia za czas strajku?
Szanowna Pani, jestem w trakcie jego opracowania.
A jak odnieść się do takich interpretacji:”Może się zdarzyć, że pracownikowi zostało już wypłacone pełne wynagrodzenie, bez odliczenia części wynagrodzenia przypadającej za czas, w którym pracownik uczestniczył w strajku. Pracodawca ma wówczas prawo do potrącenia wypłaconej kwoty z wynagrodzenia za pracę przysługującego w kolejnym miesiącu. Zgodnie z art. 87 § 7 kodeksu pracy z wynagrodzenia za pracę odlicza się i to w pełnej wysokości kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Za okres nieobecności rozumie się również udział w strajku. Takie potrącenie następuje bez zgody pracownika, ale jedynie w następnym okresie płatności.”
Zapraszam do zapoznania się z nowymi wpisami. Pozdrawiam.
A czy przypadkiem podstawą do potrącenia z wynagrodzenia za pracę nie będzie Art. 87 par 7 kp.
Proszę przeczytać dokładne brzmienie przepisu. Mowa jest tam o nieobecności pracownika, a ten strajk odbywa się w obecności nauczycieli, którzy odmówili świadczenia pracy. Pozdrawiam.
A jeśli ja nie należę do ZNP? Czy też otrzymam wynagrodzenie?
Jeżeli przystąpiła Pani do strajku, mimo nie należenia do związku zawodowego to porozumienie pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcą również Panią obejmie.
Pani Karolino. Nasza placówka cały czas strajkuje. Dziś związki zawodowe wysłały nam wzór wniosku o rozłożenie płatności za czas strajku na raty. Nie wiemy jak się do tego odnieść. Czy musimy go podpisać? Jak to się ma do zawarcia porozumienia z pracodawcą? Pozdrawiam. Lucyna D. Nauczyciel przedszkola
Dzien dobry.
Na jakim etapie strajku można takie porozumienie zawrzeć z pracodawca?
Dzień dobry, na każdym. Przy czym zawarcie porozumienia w zakresie wynagrodzenia bieżącego nie przerywa strajku.
Czy jest stworzony wzór takiego pisma/porozumienia?
Będzie lada moment
Pani Karolino może już jest wzór pisma?
Bardzo proszę. jest pod tym artykułem.
http://kartanauczyciela.com.pl/potracenia-z-wynagrodzenia-za-strajk-jak-go-uniknac/
Zbliża się czas wypłaty za maj, a strajk wciąż trwa, czy w takim przypadku można starać się o rozłożenie straty na raty miesięczne? Czy jest na to jakaś szansa? Zakładając, że w maju strajk będzie trwał nadal, jakie wynagrodzenie powinniśmy otrzymać 1.05?
Zakładając, że strajk nadal będzie trwał to wynagrodzenie może być pomniejszone o czas strajku – o ile nie zostanie zawarte porozumienie. Można się starać o rozłożenie straty na raty miesięczne.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry!
W jaki sposób możemy od Pani otrzymać lub zakupić wniosek skierowany do dyrektora ,aby na podstawie legalnego strajku otrzymać wynagrodzenie za czas strajku? Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, jest pod dzisiejszym artykułem, więc zapraszam do pobrania!
http://kartanauczyciela.com.pl/potracenia-z-wynagrodzenia-za-strajk-jak-go-uniknac/
Witam, bardzo dziękuję za Pani artykuł i pomoc. Jestem strajkującym nauczycielem, rozmawiałam dziś z księgową w obecności Dyrekcji, twierdzą, że w maju dostaniemy pensję pomniejszoną o dni, w które strajkowaliśmy w kwietniu, a dopiero jak strajk się skończy ewentualnie, w zależności od porozumienia, będzie możliwe wypłacenie reszty. Cały czas powołują się na ustawę o sporach zbiorowych art.23. Co mogę zrobić w tej sytuacji? nie ukrywam, że zachęceni przez Panią ja i moje koleżanki poważnie zastanawiamy się nad pozwem zbiorowym.
Zapraszam do zapoznania się z aktualnymi wpisami. Jest nawet wzór porozumienia i wyjaśnione wszystkie wątpliwe kwestie. Pozdrawiam i dziękuję za słowa uznania.
Czy potrącenie pensji za strajk dotyczy również dodatków, motywacyjnego, funkcyjnego (vice) , stażowego?
Nie, powinno nastąpić jedynie z wynagrodzenia zasadniczego. Odsyłam do ostatniego artykułu na blogu. Pozdrawiam.
Czy gdzieś moge znalezc wzor takiego pisma, aby zlozyc je do dyrekcji w mojej szkole?
Tak, jest umieszczone pod ostatnim wpisem na blogu.